
SW08-D1 IRON ROUGHNECK Smart Wrench Remote Control And Wireless Control (Standard)
The equipment applies unique designed extension arm, and optimized spinning wrench and torque wrench. It is more compact, smaller and lighter which is suitable for rigs with limited drill floor, such as trailer mounted rigs, and truck mounted rigs. AI machine vision and low-temperature upgrade packages are optional.
| Techincal Specifications | |
| Model | SW08-D1 |
| Hydraulic Requirement | Rated Pressure: 16MPa (2,300psi) Max Pressure: 17.5MPa (2,500psi) Rated Flow: 140LPM (37GPM) Min Flow: 120LPM (32GPM) |
| Pipe Range | 2-7/8 ″DP ~ 9-3/4 ″DC |
| Max. Spin Speed | 80RPM @ 5 ″DP |
| Max. Spin Torque | 5,000N·m (3,750ft-lb ) |
| Max. Make-up Torque | 110,000N·m (80,000ft-lb) |
| Max. Break-out Torque | 140,000N·m (100,000ft-lb) |
| Joint Height | 650mm ~ 1,780mm (25.6″~64.6″) |
| Horizontal Travel | 1,450mm ~ 2,590mm (55.2″~118.2″) |
| Controls | Remote Control and Wireless Control (Standard) |
| Dimensions (WxHxL) | 1,250mm×2,550mm×1,675mm ( 49.2″×100.4″×65.9″) |
| Weight | 3,700kg (8,157lbs) |




