
High-strength SW10-D1 IRON ROUGHNECK intelligent wrench pipe handling tool SW10-D1
This smart wrench is a drilling rig robot used for installing and removing pipe fittings in oil and gas drilling. The device employs a patented chain rotary wrench and a patented smart torque wrench for quick and safe installation and removal operations. Optional upgrades include AI machine vision and cryogenic upgrade kits.
| Techincal Specifications | |
| Model | SW10-D1 |
| Hydraulic Requirement | Rated Pressure: 17.5MPa (2,500psi) Max Pressure: 21MPa (3,000psi) Rated Flow: 140LPM (37GPM) Min Flow: 120LPM (32GPM) |
| Pipe Range | 2-7/8 ″DP ~ 9-3/4 ″DC |
| Max. Spin Speed | 80RPM @ 5 ″DP |
| Max. Spin Torque | 5,000N·m (3,750ft-lb ) |
| Max. Make-up Torque | 140,000N·m (100,000ft-lb) |
| Max. Break-out Torque | 160,000N·m (120,000ft-lb) |
| Joint Height | 650mm ~ 1,650mm (25.6″~65.0″) |
| Horizontal Travel | 1,850mm ~ 3,300mm (72.8″~129.9″) |
| Controls | Remote Control and Wireless Control (Standard) |
| Dimensions (WxHxL) | 1,190mm×2,531mm×1,880mm ( 46.7″×99.6″×74.0″) |
| Weight | 3,700kg (8,157lbs) |
We specialize in manufacturing and supplying onshore oilfield drilling equipment and rig components. Service, value, and quality are Topland's core values, and we are committed to building a sustainable oil future.
We value attention and attitude: our products not only meet, but in most cases exceed, technical specifications, international standards, quality requirements, and scheduled delivery times, but also provide customers with a smooth, hassle-free process.




